INSTRUKCJA PRAWIDŁOWEGO USTAWIENIA PIECA.

Po rozpaleniu węgla na retorcie (najlepiej za pomocą drobnych kawałków drewna) pozostaw piec przez chwilę w trybie rozpalania i z możliwością ręcznej regulacji parametrów. Początkowo dodawaj groszek przez około 30 sekund tak aby większa ilość była wypchnięta na retortę i obserwuj płomień. Ogień powinien być dość duży.

Bardzo istotnym parametrem przy prawidłowym spalaniu jest MOC WENTYLATORA  i co za tym idzie (w niektórych piecach) prawidłowa regulacja przysłony umożliwiającej wlot powietrza. Jeśli po rozpaleniu, węgiel przez chwilę pali się prawidłowo a następnie zaczyna przygasać, a efektem jest, po pewnych czasie, całkowite wygaśnięcie paleniska znaczy to, iż należy znacznie zmniejszyć moc wentylatora. Parametr ten należy do najczęściej zmienianych przy prawidłowym ustaleniu spalania paliwa. Po rozpaleniu pieca i przejścia w tryb pracy automatycznej ustaw parametry podawania paliwa na 10 sekund a przerwę w podawaniu na 35 -55 sekund.

Obserwuj, czy z każdej strony retorty ekogroszek zapala się równomiernie. Jeśli nadmuch powietrza będzie za duży, węgiel będzie przygasał co w efekcie doprowadzi do przesypywania niespalonego paliwa i całkowitego wygaśnięcia. Jeśli nadmuch będzie zbyt mały zauważysz znaczną ilość dymu wydobywającą przy spalaniu oraz istnieje możliwość tworzenia się zwartych bryłek powstającego przy spalaniu popiołu.

Inne ustawienia zapewniające prawidłową pracę kotła:

  • temperatura załączania się pompy CO powinna wynosić nie więcej niż 2-3 °C  poniżej temperatury zadanej kotła np. jeśli na piecu ustawiłeś temperaturę 60 °C to temperatura załączania się pompy obiegowej powinna wynosić 57-58°C i histereza ustawiona na 1-2°C. Piec będzie znacznie szybciej się dogrzewał, a temperatura podawanej wody na grzejniki nigdy nie spadnie poniżej 57°C
  • piec powinien być regularnie czyszczony. Z doświadczenia wiemy, iż czyszczenie raz w tygodniu zapewnia optymalne warunki spalania.